piątek, 27 lutego 2009

nowe okno dachowe

Wybierając projekt domu wiele osób decyduje się na dom z balkonem. Dla mnie ta opcja był zawsze trochę niezrozumiała. Więc zawsze pytałem, po co balkon w domu. Odpowiedzi były rożne. Aby poleżeć na leżaku, aby suszyć pranie, aby wyjść bezpośrednio z sypialni na świeże powietrze. Zgoda, ale to wszystko, a nawet więcej można mieć wychodząc do ogrodu na zieloną trawę. Przecież przy każdym domu jest ogród. A balkon to dodatkowa ingerencja w bryłę budynku, co też nie jest bez znaczenia dla energooszczędności i na dodatek zawsze są kłopoty z hydro i termo izolacją płyty balkonowej. A to cieknie, a to zimno i grzyb się robi. Ale jest rozwiązanie, które może zadowolić wiele osób i połączyć chęć posiadania balkonu w domu bez zaprojektowanego balkonu. Jest firma, która znalazła kompromis. Velux skonstruował okno dachowe do dachu skośnego, które może służyć, jako niewielki balkon. Okno składa się z dwóch skrzydeł. Górnego i dolnego. Górne otwiera się pod kątem 45˚, do góry natomiast dolne wysuwa się do pionu tworząc mały balkonik osłonięty barierkami z dwóch stron. Balkon może nie imponuje wielkością, i leżaka się tam nie da rozstawić, ale na pewno gwarantuje duże lepsze doświetlenie i poczucie przestrzeni w pomieszczeniu ze skosami dachowymi. Wg informacji producenta okno to, może także służyć, jako wyjście ewakuacyjne, co jest podobno akceptowane w Niemczech, przez tamtejszą Straż Pożarną. Pomysł jest bardzo ciekawy i dla wielu rodzin żyjących „pokoleniowo” (rodzice na dole, dzieci i ich dzieci na poddaszu) może być dobrą alternatywą na nową aranżację pomieszczeń, w których mieszkają. Cena takiego okna nie jest mała, i jak podaje producent wynosi 8400zł, ale za to nowe widoki i jaśniejsze wnętrze jest bezcenne.

wtorek, 24 lutego 2009

grubość izolacji na dachu

Takie czasy, że aby było taniej, najpierw musi być drożej. Wszystko za sprawą
wprowadzonej nowelizacji Warunków Technicznych, która zakłada obniżenie współczynnika przenikania ciepła między innymi dla dachów skośnych. Sam współczynnik w skrócie znany jako współczynnik U zmienił swoją wartość z 0,3 na 0,25 W/m2K. Co to oznacza w praktyce? Oznacza to tyle, że trzeba stosować lepszą lub grubszą warstwę izolacji. Oznacza to też, że praktycznie izolacja jednowarstwowa nie powinna być stosowana. Alternatywą jest system dwuwarstwowy, gdzie na wewnętrznej powierzchni krokwi układana jest druga warstwa izolacji poprzecznie do warstwy ułożonej między krokwiami. Układ taki sprawia, że następuje wyeliminowanie większości strat związanych z mostkami termicznymi i warstwami o zmniejszonym oporze cieplnym. Sugerowana grubość izolacji, która już w minimalnym stopniu może spełnić nowe wymogi to w układzie dwuwarstwowym sumaryczna grubość 25cm., Przy czym współczynnik przewodzenia ciepła dal zastosowanego materiału izolacyjnego, nie powinien być gorszy niż 0, 04 W/mK. Każdorazowe zastosowanie wełny mineralnej o współczynniku gorszym pociąga za sobą konieczność zwiększenia grubości warstwy izolacyjnej i koło się zamyka. Zatem jasne jest, że izolacja dachu, czy to nowego czy modernizacja starego będzie droższa o koszty związane z koniecznością zakupu lepszego materiału izolacyjnego lub zwiększenia jego grubości. Ale teraz jest drożej tylko po to aby później było taniej. Czyli mniejsze rachunki za ogrzewanie. Zobaczymy tylko czy nasze oszczędności na kosztach ogrzewania nie zostaną zjedzone przez podwyżki surowców energetycznych.

niedziela, 22 lutego 2009

dom na drzewie


Było o domie na planie trójkąta, będzie teraz o jeszcze bardziej niezwykłych domach. Domy na drzewie. Kto z nas w dzieciństwie (szczególnie chłopcy) nie marzył o domie na drzewie. Na drzewach były tajne bazy, w bazach odbywały się tajne narady. Narady o tym jak skoczyć do sąsiada na truskawki czy do kiedy indziej na jabłka. Niesamowite przeżycia z dzieciństwa postanowiła odtworzyć pewna firma z Niemiec, która swoim klientom oferuje właśnie wykonanie mieszkalnych domów na drzewie. Każdy taki dom jest niepowtarzalny, projektowany i wykonywany indywidualnie. Każdy kto tylko ma ochotę może zamieszkać na drzewie. I nie mam na myśli tutaj ekologów czy innych działaczy mieszkających na drzewach na znak protestu. Domy na drzewie stają cię coraz bardziej popularne i firma realizuje zamówienia nie tylko w Europie. Sam wygląd domów jest już bardzo nowoczesny i w niczym nie przypomina skleconych z desek domków ze sznurową drabiną. Podobnie jest z wnętrzem które, również spełnia podstawowe wymogi komfortu. Swoją drogą to także bardzo ciekawy pomysł na wszelkiego rodzaju domki letniskowe czy weekendowe. Dla ludzi lubiących przyjmować gości, taki domek może służyć jako domek gościnny. I myślę że goście nie mieli by nic naprzeciw mogąc spędzić kilka nocy w tak osobliwych warunkach. Oczywiście zamawiając taki domek zawsze można pokusić się o pozostawienie jego pierwotnego charakteru czyli tajnej bazy gdzie rządzą dzieci, a dorosłym wstęp jest surowo wzbroniony. http://www.topdizajn.pl/budynki/nowoczesne_domy_na_drzewie

sobota, 21 lutego 2009

nietypowy kształ działki





W chwili obecnej bardzo trudno zdobyć kredyt hipoteczny, zwłaszcza na budowę domu. Banki nie są zainteresowane tym rodzajem działalności. Z miesięcznych poborów raczej trudno poradzić sobie z nakładami finansowymi na budowie. Trzeba szukać oszczędności, już od samego początku budowy. Pierwszy główny wydatek planowanej budowy to zakup działki. Czy tu można zaoszczędzić? Można jak, się ma oryginalny pomysł na dom. Mała działka w kształcie trójkąta, której nikt nie chce? To jest to co nam potrzeba. Nikt jej nie chce bo jak tam zbudować dom? Nikt jej nie chce więc będzie tania.
A dom może być bardzo oryginalny. Taki, że nikt nie przejdzie obojętnie. Znalazłem taki. http://www.topdizajn.pl/budynki/garden_house_w_yokohamieamie_w_yokohamie Co prawda pomysł pochodzi z Japonii, ale architektura może się podobać. Dom zamknięty na planie trójkąta, z wewnętrznym patio.
Zintegrowane strefy wewnętrzna z zewnętrzną. Duże przeszklenia z każdej strony, patio na którym można spokojnie zjeść siadanie, kolację lub zorganizować super imprezę.żna wypoczywać. Taki dom że się podobać i na pewno nie ujdzie uwadze innych mieszkańców. Oczywiście są też minusy czyli niezbyt duża szerokość każdego ze skrzydeł budynku. Ale przy odpowiedniej aranżacji wnętrz i ich funkcjonalnym rozkładzie, dom będzie idealny. Swobodnie można tu wydzielić strefę dzienną i nocną. Można też wydzielić miejsca wypoczynku, pracy czy kuchnie i jadalnie. Można też zaaranżować ogród zimowy. Można też doskonale bawić się w chowanego. Liczę że i u nas zaczną pojawiać się takie projekty. Ciekawe, nowatorskie i odważne. Projekty, które mogą doskonale wykorzystywać przestrzeń przez innych spisaną na straty.

środa, 18 lutego 2009

odśnieżanie parkingu

obserwując sytuację za oknem, oraz doświadczajac jej przy codziennym (ostatnio) odnieżaniu samochodu, zastanawiam się czy można tego uniknąć. Oczywiście pomijam oczywisty fakt garażowania pod dachem czy posiadania samochodu z programowaną funkcją odmrażania i ogrzewania postojowego, w takich przypadkach problem nie istnieje. Jednak będąc ostatnio w naszych górach, miałem przyjemność zamieszkać w hotelu o pewnej ilości gwiazdek. A śnieg padał i padał. Po 48 godzinach postoju mój samochód wyglądał jak na zdjęciu. Podobnie wyglądała pozostała część parkingu. Powstaje pytanie czy można sobie w automatyczny sposób radzić z takimi sytuacjami? Wprowadzenie ciężkiego sprzętu do odśnieżania czy wywiezienia nagromadzonego śniegu odpada ze względu na zaparkowane samochody i małe odległości między nimi. Jest jednak coś co projektanci hotelu przeoczyli, nie wiem, może to inwestor zaoszczędził. Coś co może zastąpić automatyczne odśnieżanie. Coś co może wyróżnić hotel usytuowany w górach gdzie opady śniegu są częste i obfite. Pod adresem http://termodom.pl/buduj/ogrzewanie/ogrzewanie_na_zewnatrz_budynku__systemy_przeciwoblodzeniowe jest opisany bardzo ciekawy i energooszczędny system do podgrzewania parkingów i chodników. Sprawa jest o tyle ciekawa, że przy całkowitych kosztach budowy hotelu, koszt zainstalowania systemy byłby pewnie ułamkiem procenta. A satysfakcja i zadowolenie gości bezcenne. System, systemem, a tu jest Polska i nie pozostaje nic jak wziąć się do pracy. Czyli prace ręczne pod tytułem wykop sobie wyjazd z parkingu. Jak już wykopiesz sobie wyjazd to musisz wyjechać z miejsca postoju i trzeba zabrać się za odśnieżenie samochodu. Cały śnieg z powierzchni dachu, szyb i maski ląduje na parkingu zasypując przejazd i wyjazd dla innych samochodów. I tak koło się zamyka. Odkopałeś swój samochód - jesteś wolny. Inni też odkopią. Najgorzej mają ci wyjeżdżający na końcu. Oni chyba muszą poczekać na odwilż.

poniedziałek, 16 lutego 2009

w poszukiwaniu gorącej wody

Nie wszyscy sobie zdają sprawę, ale w Polsce jednym z najważniejszych złóż, są złoża wód geotermalnych. Kupując działkę budowlaną zawsze brany jest pod uwagę dostęp do mediów. Woda, prąd, gaz to najważniejsze media, jeśli przebiegają przez działkę lub po granicy to cena takiej działki jest już odpowiednio wysoka. Nikt natomiast nie zastanawia się nad złożami geoeramlnymi. Ok., koszt odwieru to jak podaje ojciec dyrektor ok. 40 mln zł, ale co to jest dla miasta czy gminy, jeśli może to rozwiązać problem ogrzewania i inwestycji w elektrociepłownię na zawsze. Na dzień dzisiejszy ojciec dyrektor z Torunia wyrasta na największego w tym kraju propagatora idei wykorzystania wód geotermalnych. Jego inwestycja tak szumnie komentowana przez media, może przyczynić się do wzrostu zainteresowania tym tematem. Szacuje się, że Polska ma największe w Europie „złoża” wód geotermalnych. Szacunkowe dane mówią, że ok., 75% mieszkańców mogłoby korzystać z tego rodzaju zasilania w ciepłą wodę grzewczą i użytkową. Ciekawe, że na Islandii 80% gospodarstw jest ogrzewany w ten sposób, a dodatkowo 30 % energii elektrycznej jest produkowane w oparciu o wykorzystanie gorących wód z głębi ziemi.
Ciekawe ile będzie w przyszłości kosztować zwykła działka budowlana, na której przyszły budynek będzie miał możliwości podłączenia do sieci grzewczej zasilanej wodami geotermalnymi. Może będzie to tak tanie zasilania, że znów będzie można grzać i otwierać okna. A szczelne okna, grube izolacje, rekuperacje, itp. odejdą w niebyt historii