poniedziałek, 20 kwietnia 2009

kafle na tarasie

Było o tarasie drewnianym, to teraz coś dla posiadaczy tarasów betonowych a także posiadaczy balkonów. Wiosna to czas remontów i renowacji. Często po zimie nasz taras nie nadaje się do dalszego użytkowania a płytki, które jeszcze rok temu pięknie przylegały teraz poczuły zew wolności i postanowiły się dowolnie przemieszczać. Przyczyn takiego zjawiska może być kilka. Do głównych należą: źle przygotowane podłoże, złe masy klejowe i fugowe zastosowane do klejenie i wypełniania przestrzeni między kaflami. Inną dodatkową bardzo ważną przyczyną może być brak lub zbyt małe szczeliny dylatacyjne. Dobrzy fachowcy robią dylatacje szerokości 12-15 mm na każde 12 mb kafli, czyli prosto licząc 3-5mm na każde 3m. Już widzę wszystkich oburzonych, jak to taka wielka szczelina? Jak to będzie wyglądało? Jak to zwykle bywa wielkość jest pojęciem względnym, a dla wszystkich, którzy mają wątpliwości czy to dużo czy mało polecam prosty eksperyment. Proszę wziąć drewnianą miarę długości 2m, rozłożyć ją na podłodze i jeden koniec przysunąć do ściany. Drugi koniec ten przeciw legły do tego przy ścianie spróbujcie przesunąć tylko o 3 mm w kierunku ściany. Zobaczycie jak bardzo „wybrzuszyła” się wam miarka. Teraz już wiecie jak pracują kafle na tarasie i co się z nimi dzieje, gdy nie mają miejsca, aby swobodnie ulegać zjawiskom fizycznym. A o tym jak bardzo prawidłowo wykonać taras można znaleźć pod tym adresem http://termoportal.eu/buduj/balkon/izolacja_tarasu

piątek, 10 kwietnia 2009

taras w domu, dom na tarasie

duże przeszklenia, duże nasłonecznienie to cecha nowoczesnych budynków. Maksymalne wykorzystanie energi słonecznej zarówno do doświetlenia pomieszczeń jak i stworzenia optymalnego klimatu w nowych budynkach powoli staje się normą. Dodatkowe połączenie naturalnych materiałow takich jak kamień, drewno, szkło dają doatkowy efekt modernistyczny. Znalazłem jeden ze zrealizowanych projektów, który szczególnie przypadł mi do gustu. Dom zbudowany w oparciu o koncepcję tarasów lub płaszczyzn. Bardzo nowoczesny z dwustronną orientacją w kierunku nasłonecznienia, z automatycznymi układami sterującymi poziom nasłonecznienia wewnątrz oraz poziom wentylacji. Wszystkie podstawowe funkcje domu takie jak: sypialnie, kuchnia, jadalnia, salon zostały zachowane. Jednak ogromne szklane płaszczyzny stwarzają wrażenie ogromnej praktycznie niegraniczonej przestrzeni ale tez wystawiają mieszkańców na widokpubliczny. daltego dom został zlokalizowany z dala od wielkomiejsiego zgiełku. Zainteresowanych odsyłam do galeri tego domu http://www.topdizajn.pl/budynki/dom_na_tarasie. Oto jedno z ciekwszych ujęć tego domu.

poniedziałek, 6 kwietnia 2009

promocja w Leroy Merlin

wraz z wiosną nadchodzi czas promocji w marketach budowlanych. W specjalnych cenach można kupić narzędzia ogrodowe, rośliny, oraz dużo innych materiałów. W ramach promocji urządzane są także specjalne pokazy i prezentacje, ale ten film pokazuje, że nie wszystkie narzędzia zachowują się zgodnie z oczekiwaniami. Odwiedzając Leroy Merlin bądźcie czujni, bo nie wiadomo co czai się za regałem, może to zbuntowana wiertarka?

środa, 1 kwietnia 2009

drewniany taras

Taras, jako miejsce przeznaczone do odpoczynku powinien mieć relaksacyjny charakter, zarówno jego lokalizacja jak i materiały, z których jest wykonany. Ja wybrałem drewno. Przy ograniczonych środkach zdecydowałem się 3 lata temu na drewno sosnowe – specjalną deskę tarasową. Jej specjalność jednak szybko się ulotniła i już w pierwszym sezonie deski zaczęło się paczyć oraz na powierzchni pojawiły się wykroplenia żywicy. Więc w myśl chytry (w domyśle oszczędny) dwa razy traci, w tym roku wraz z nastaniem wiosny trzeba rozpocząć przygotowania do wymiany poszycia tarasu. Jednak tym razem na pewno zastosuję jeden z egzotycznych gatunków drewna, albo Bangkirai albo Cumaro lub alternatywnie Massaraduba. Ten ostatni to bardzo twardy gatunek drewna niewymagający konserwacji w przypadku zastosowań zewnętrznych jest też prawie jednolity kolorystycznie. Przy okazji poszukiwań natknąłem się na kilka pożytecznych rad, co do montażu. Nikt nigdy nie wspominał, że po zamontowaniu dobrze jest przeszlifować powierzchnię tarasu w celu usunięcia małych drzazg i zadziorów. Zabieg ten jest rzadko wykonywany gdyż wszyscy sądzą, że „samo się wytrze” I co najciekawsze pojawiły się już systemy desek tarasowych z zaślepkami do wkrętów. To już pełen luksus.
Jak rozpocznę pracę nad swoim tarasem to nie omieszkam zrobić zdjęcia. Dla zainteresowanych podstawowa instrukcja poniżej.
„Przed montażem desek należy zwrócić uwagę na kierunek słojów i minimalne różnice kolorów - deski należy montować w tym samym kierunku.Odległości miedzy deskami: deski będą rozszerzać się i kurczyć w zależności od wahań temperatury i wilgotności powietrza. Przed przystąpieniem do montażu zaleca się pomiar wilgotności desek. W związku z powyższym montaż musi być wykonany zgodnie z następującymi zasadami: szczeliny między deskami muszą wynosić od 5 do 10 mm, taki odstęp umożliwia „oddychanie” drewna (rozszerzanie się i kurczenie) w zależności od pogody, bez powstawania uszkodzeń desek. Jeżeli strefa pokryta deskami przylega do ściany lub innego stałego elementu, należy zapewnić szczelinę dylatacyjną wynoszącą co najmniej 10 mm między des-kami a ścianą lub innym stałym elementem.Łączenie końcówek desek: każda deska powinna spoczywać na belce wspierającej i być przykręcona co najmniej 2 wkrętami, które ograniczą ruch drewna.Trasowanie otworów: za pomocą kredy traserskiej zaznaczyć miejsce wykonania otworów i wykonać wstępne nawiercenie (np. jeżeli wkręt ma średnicę 6 mm należy użyć wiertła 5 mm). Odległość między otworem a krawędzią deski musi wynosić co najmniej 5-7 cm (minimum 2 cm), w celu uniknięcia ewentualnych zniekształceń krawędzi. Używać tylko nierdzewnych wkrętów, które zapewnią trwałość konstrukcji. Każdą deskę przykręcić co najmniej 2 wkrętami o długości co najmniej dwukrotnie większej niż grubość deski.Wkręty: zaleca się stosowanie wkrętów ze stali nierdzewnej oraz wkręcanie ich na wolnych obrotach. Główka wkrętu powinna być na poziomie powierzchni deski i nie wystawać ponad nią.Prace wykończeniowe: krawędzie desek można spiłować pod kątem 45° za pomocą ręcznego lub elektrycznego struga, albo szlifierki pasowej”