piątek, 3 lipca 2009

Rage-race 2009




Trochę inna tematyka.
Ruszył Rage-Race jako kibic jednej z załóg trzymam kciuki za załogę w czerwonym MINI. Załoga Chili Mini już po raz drugi bierze udział w tej specyficznej imprezie. W ubiegłorocznej edycji czerwone Mini zajęło 7 miejsce co jest doskonałym wynikiem, biorąc pod uwagę skromną moc silnika czyli jedyne 220KM. Ale patrząc na konkurentów gdzie moce sięgają ponad 400KM to naprawdę dobry wynik. Jakie zadania czekają na załogi tej edycji Rage-Race zobaczymy. Obserwujemy pozycję czerwonego MINI i czekamy na relację na żywo z tej edycji Rage-Race. Liczę na dobry wynik i pozdrawiam ekscentryczną załogę.

kostka brukowa w ogrodzie















Utrzymanie trawnika to bardzo trudna sprawa, mnie szczególnie irytowało koszenie trawy w miejscach połączenia trawnika z korą wysypaną pod iglaki. Każdorazowo kosiarka zahaczała o kawałki kory i rozrzucała je po cały obszarze ogrodu. Koszenie trawy wymagało, więc szczególnej dokładności i precyzji. Szukając rozwiązania oddzielenia dwóch obszarów tj trawy i kory odrzuciliśmy popularne rollerboardery, jako rozwiązanie nazbyt popularne. Inne ograniczniki takie jak murki czy palisady również odpadły ze względu na niską estetykę. Szukaliśmy rozwiązania, które będzie licowane z powierzchnia trawnika tak, aby można było bezpiecznie wjechać kosiarką bez ryzyka uszkodzenia ostrza. Jeden poziom pomiędzy ogranicznikiem i trawą gwarantuje także, że po koszeniu kosiarką nie trzeba będzie wykonywać dodatkowego podkaszania kosiarką żyłkową. Wybór padł, więc na kostkę brukową.
Kostka brukowa w ogrodzie powinna być starannie dobrana, ponieważ jej rola jest bardziej ozdobna niż użytkowa. Dlatego bardzo ważny jest dobór kształtu i koloru czy faktury. Kostka brukowa to betonowy element ingerujący w ogrodowy świat roślin.
My zdecydowaliśmy się na kostkę betonową imitowaną na stary bruk w kształcie kwadratu 12, 5 cm x 12, 5 cm
Wydaje się, że to proste zadanie- położyć kostkę, ale tak nie jest. Najpierw trzeba wyznaczyć finalny kształt obrzeża i usunąć trawę z obszaru przeznaczonego do obsadzania innymi roślinami. Trawę trzeba usunąć wraz z korzeniami, co ograniczy możliwość jej odrastania. Następnie pas, na którym będzie ułożona kostka należy utwardzić mieszanką żwiru i cementu oraz wypoziomować i wyrównać powierzchnię. Ponieważ kostka nie będzie przenosić obciążeń ubicie warstwy nośnej żwiru można wykonać wszelkimi domowymi sposobami bez potrzeby wprowadzania sprzętu zmechanizowanego. Na wyrównanej powierzchni układamy kostki wzdłuż linii wcześniej wytyczonej. Dodatkowo od strony kory możemy kostkę brukową obsypać mieszanką żwiru z cementem lub zastosować typowe plastikowe obrzeża stosowane do kostki brukowe, co zapobiegnie jej osuwaniu się. Ja zdecydowałem się na żwir z cementem. Oczywiście wszystkie szczeliny pomiędzy kostkami wypełniamy sypkim żwirem bez domieszki cementu. I gotowe. Przetestowaliśmy kosiarka jeździ bez zarzutu, nie ma potrzeby dodatkowego podkaszania. Dodatkowo powstał nowy element kontrastowy pomiędzy zielenią trawnika i brązem kory. Wszystkie etapy pracy do zobaczenia na zdjęciach.