czwartek, 29 października 2009

pomocnik murarza

coś mnie ciągnie do tych kominów, to pewnie przez tą jesień i to, że trzeba wezwać specjalistę od kominów, aby go przeczyścił, sprawdził lub oba naraz. Ci co jeszcze nie mają kominków niech szybko się zabierają o pracy. Jest jeszcze szansa zdążyć przed zimą. Dobry murarz ze sprawnym pomocnikiem wymurują wszystko w jeden dzień. Jak ktoś szuka pomocnika murarza to z czystym sercem polecam tego niestety nie posiadam numeru telefonu i nie wiem czy jest wolny. Jest bardzo zdolny i nie boi się ciężkiej pracy. Stawki negocjujcie indywidualnie.

wtorek, 27 października 2009

rozbiórka komina

było o budowie komina, to teraz słów kilka o rozbiórce komina. Przeważnie w domach mieszkalnych kominy ulegają samodestrukcji razem z budynkiem na skutek upływu czasu. Inaczej ma się sytuacja w przypadku kominów przemysłowych. Ponieważ zajmują cenną powierzchnię industrialną, a dodatkowo szpecą krajobraz, w miarę możliwości jeśli kominy nie są używane pozbywa się ich. Tu metody są różne i zasadniczo zależą od wielkości i wysokości obiektu. Najczęściej rozbiórki komina dokonuje się poprzez kontrolowane wyburzenie na skutek eksplozji. Potem pozostaje tylko wywieźć gruz na składowisko odpadów. Mniejsze kominy często wyburzane są bardzie pionierskimi i pomysłowymi metodami. Nie zawsze bezpiecznymi. Tak jak na filmie. I w końcu wyburzanie kawałek po kawałku lub cegła po cegle. To oczywiście najbardziej kosztowna, mozolna i ciężka praca. Ale czasem okoliczności i okoliczna zabudowa nie pozwala na zastosowanie metody zgruzowania.

gruszka na budowie


Gruszka na budowie to stały element krajobrazu, przyjeżdżają gdy lejemy ławy i fundamenty, stropy , wieńce itp. Są ciężkie i zapracowane. Stale w rozjazdach i stale zakręcone. Brudne i ubłocone. Muszą wjechać w każdy teren i podjechać maksymalnie blisko. Ale w końcu doczekały się swojego fan klubu. To właściwy link, aby dowiedzieć się wszystkiego o gruszkach http://gruszkofan.blogspot.com/ . Jakie są na co dzień w pracy i co robią po pracy. Kiedy pracują, a kiedy robią „lewiznę”. Kiedy się kręcą, a kiedy nie.

komin w budowie

Każdy stary dom rozpoczynano od wyznaczenia miejsca gdzie będzie stał piec oraz komin. Często oglądając opuszczone wiejskie domostwa będące w stanie totalnej ruiny naszą uwagę zwraca, że spośród wszystkich elementów konstrukcyjnych tylko piec i komin jeszcze się trzymają. Dziś już nikt tak nie buduje, a każdy dom ma co najmniej dwa kominy, lub jeden komin i kilka przewodów kominowych. Zazwyczaj komin służy do odprowadzenia splin z kominka w salonie, a drugi komin stanowi czerpnie i wyrzut powietrza wentylacyjnego. Jednak problem solidnej odpowiedzialnej budowy komina nadal pozostał. Dziś tylko wykwalifikowani murarze budują kominy, a odpowiednie rzemiosło jest gwarancją naszego bezpieczeństwa. Oczywiście murarz nie może być z tzw. łapanki i w dodatku jeszcze pracujący za karę. Nie bez powodu krążą legendy o murarzach i sztuczkach jakie potrafią zrobić przy budowie komina, aby później nowym użytkownikom nie było za łatwo. Zamurowane kapelusze, przewężenia itp., to tylko niektóre figle niesfornych lub niezadowolonych ze współpracy murarzy. Jednak zawsze zostaje pytanie z czego wykonać komin? Na to pytanie, krótką i zwięzłą odpowiedź można znaleźć w tym miejscu http://termodom.pl/news/komin_w_budowie warto poczytać i rozsądnie wybrać. Od tego zależy nasz spokojny sen i bezpieczeństwo.

poniedziałek, 12 października 2009

oczko wodne w ogrodzie

Czy zakładać oczko wodne w ogrodzie. Wiele osób zadaje sobie to pytanie. Jeśli lubisz prace ogrodowe a chwile spędzone w ogrodzie to przyjemność, to odpowiedź jest prosta. Tak. Jednak wcześniej warto zasięgnąć opinii wyspejalizowanych firm, które odpowiednio dradzą jak, gdzie i z czego wykonać oczko. Samo oczko wodne to oczywiście dodatkowy element wymagajacy pilęgnacji i odpowiedniego sprzętu do tego, ale efekt może być niesamowity. Ja podglądam przemiany od zimy do lata w oczku u sąsiadów. To najładniejsze i najbardziej zadbane oczko wodne jakie widziałem. Sam jedynie dorzucam co jakiś czas żaby załapane we własnym ogrodzie, chroniąc je w ten sposób przed nieuchronną śmiercią pod kołami kosiarki do trawy.

oświetlenie zewnętrzne






Jesień to okres gdy zaczyna nam brakować światła. Ciemności zapadają coraz szybciej i znaczą cześć codziennej aktywności spędzamy przy sztucznym oświetleniu. Dlatego również warto pomyśleć o odpowiednim oświetniu na zewnątrz budynku, aby całe nasze ototcznie możliwie jak najbardziej rozświetlić. Utrzymywanie zapalonego światła przez cały okres po zapadnięciu zmroku może być bardzo kosztowny więc już w fazie projektowej terenu przydomowego warto się zastanowić nad rozmieszczeniem punktów świetlnych i źródle światła jakie będzie zastosowane w danym miejscu. Proponuję doświetlić wszelkie ciągi komunikacyjne, jak ścieżki, podjazdy, obowiązkowo schody. Ciągi komunikacyjne nie wymagają światła z góry wystarczy że, oprawa będzie wystawałą ponad powierzchnię ciągu i jej światło będzie odpowiedni ukierunkowane. Małe oprawy są bardzo urokliwe i nie ma kłopotu z ich montażem. Przy wyborze opraw polecam wszelkie typy które mają LED-owe źródła światła. Ich pobór mocy wacha się od 0,1 W do 3W - w zależności od oprawy. Takie oświetlenie może pracować całą noc bez narażania nas na ogromne koszty energii elektrycznej. Polecam przemyślenie tematu ponieważ dobre oświetlenie czy podświetlenie możepokazać nasz dom lub ogród w całkiem nowym świetle.