sobota, 26 stycznia 2008

izolacja fundamentów

Czy izolacja fundamentów jest ważna? Odwpowiedź wydaje się prosta. Jednak nie dla wszyskich. Tak jak prawie wszyscy stosują hydro izolację fundamentów, tak już izoalcja termiczna nie jest tak często spotykanym widokiem podczas budowy. Jeśli jesteśmy amatorami zimnych stóp, to faktycznie nie ma potrzeby izolacji fundamentów czy płyty podłogowej. Jednak jeśli doceniamy komfort cieplny i przyjemne ciepło w stopy to radzę zapoznać się z tematem. Natchnienie na ten wpis przyszło po przeczytaniu o nie zaizolowanych fundamentach i obejrzeniu tego efektu na zdjęciach termowizyjnych http://termodom.pl/inne/inteligentne_technologie/fundamenty . Sprawdziłem różne źródła i mogę podsumować, że przez fundamenty ucieka nam 5-10 % ciepła przeznaczonego do ogrzania budynku. Jest to szczególnie dotkliwa strata jeśli użytkujemy system ogrzewania podłogowego. Szkoda, aby energia cieplna zamiast kumulować się ceramicznej i betonowej warstwie uciekała na zewnątrz. Izolacja fundamentów to bardzo prosta czynność, nie wymagająca szczególnych umiejętności. Wystarczą dwie sprawne recę i jedna noga. Ta która pomaga przy kopaniu, araczej odkopywaniu fundamentów. Oczywiście fundamenty muszą być zabezpieczone przed wnikaniem wilgoci. Do tego służą wszelkie czarne mazidła. Jednak jeśli chcemy dociplić termicznie to używajmy mazideł bez rozpuszczalników organicznych. Płyty polistyrenowe nie lubią tych rozpuszczlników. Jeśli używamy hydroizolacji to odrazu możemy tą samą masą przyklejać płyty polistyrenowe. Nigdy nie kołkujemy. Kołek robi dziurę w powłoce hydroizolacyjnej. Polecam także jako izolację płyty z polistyrenu ekstrudowanego tzw. XPS jest odporny na cykle mrozowe i nie trzeba go niczym zabezpieczać. Po przyklejeniu można zasypać wykop. Jest to tak twardy i odporny materiał że nia ma obawy o to że mozemy go uszkodzić podczas zasypywania. Jaka gruba powinna być izolacja? Gdzieś między 8 a 12 cm. A co nam grozi bez izoalcji? Zimne stopy, grzyby, ale nie na stopach tylko w narożnikach przy podłodze oraz przy połączeniach ścian z podłogą. Grzyby to drugi etap zawilgocenia ścian. Trzeci etap to powolna degradacja ściany czy fundametu. Remont na trzecim etapie to już bardzo wysokie koszty.

4 komentarze:

Wojciech Roszkowski pisze...

Faktycznie same fundamenty muszą być dobrze zaizolowane, gdyż w przeciwnym stanie niestety możemy mieć problem z wodą. ja również bardzo dużą uwagę przykłądałem do instalacji wodnej i kanalizacyjnej. Dlatego wiele rzeczy zamówiłem od razu ze sklepu dostudni.pl aby mieć już kompleksowo zrobioną gospodarkę wodną.

Karolina Zarębska pisze...

U mnie już jest po wszystkim ale jak najbardziej dość ważną sprawą jest również to aby przede wszystkim mieć dobry projekt. W takiej sytuacji zachęcam do kontaktu z biurem projektowym https://zarzycki-konstrukcje.pl/ gdzie bez problemów sobie poradzą ze stworzeniem takiego projektu.

Wojciech Roszkowski pisze...

Oczywiście takie kwestie są bardzo ważne, ale ja chcę jeszcze powiedzieć, że również istotne są na pewno same instalacje hydrauliczne. W każdym razie ja do takich prac zawsze wzywam hydraulika z http://hydraulik.wroclaw.pl/ i jestem zdania, że takie kwestie dobrze jest znać.

Daniel Pawski pisze...

Skorzystałem z usług https://darek-hydraulik.pl/ i jestem bardzo zadowolony. Szybkość, precyzja i uczciwość to główne cechy, które wyróżniają tę firmę na tle innych. Jeśli potrzebujesz pomocy w zakresie hydrauliki, zdecydowanie polecam.