poniedziałek, 11 maja 2009

trawnik pielęgnacja po zimie

Trawnik po zimie nie zawsze wygląda zachęcająco. Często przybiera różne odcienie żółci a miejscami całkowicie zanika. Aby zregenerować trawnik należy wygrabić wszystkie obumarłe pędy najlepiej przy pomocy ostrych grabi następnie napowietrzyć darń przy pomocy areatora i rozsypać nawóz wieloskładnikowy a po kilku tygodniach wysiać mieszankę traw regeneracyjnych.
Co jest ważne, aby nasz trawnik dorównywał piłkarskiej murawie?
Po pierwsze cykliczne podlewanie. Nie można doprowadzać do przesuszania, a trawnik powinien być podlewany w porze wieczornej lu poranne tak, aby gleba była wilgotna do ok. 12 cm w głąb. Po drugie cykliczne koszenie. Pierwsze koszenia młodego trawnika należy przeprowadzać tak, aby źdźbła miały długość 8-10cm i stopniowo skracać do pożądanej długości. Najlepiej trawnik zachowuje się przy wysokości koszenie między 3-6cm. W okresach dużego natężenia upałów lepiej jest pozostawić nieco wyższy trawnik, pomoże to ograniczyć koszenie. Koszenie skutecznie przyczynia się także do likwidacji wszelkich niepożądanych chwastów, które nie lubią koszenia i przez to ograniczają swój zasięg. Po trzecie napowietrzanie. Plątanina korzeni oraz obumarłych szczątków roślinnych często tworzy zbitą warstwę, która ogranicza wnikanie powietrza. Aby temu zapobiec trzeba przeprowadzać zabieg zwany areacją, czyli napowietrzaniem. Specjalne urządzenie nakłuwa powierzchnię umożliwiając dostęp powietrza.
Po czwarte nawożenie. Trawnik pobiera mikroelementy z podłoża, więc istnieje ciągła potrzeba uzupełniania. Najlepiej do tego służą nawozy wieloskładnikowe przeznaczone do trawników. W przypadku dużych powierzchni warto także wykonywać ten zabieg przy pomocy siewnika, który zapewni bardzo równomierne rozsianie nawozu. I na końcu najbardziej znienawidzona czynność to odchwaszczanie. Możemy usuwać chwasty ręcznie lub chemicznie. Ręczne usuwanie jest żmudne i wymaga wiele poświęcenia. Chemiczne wymaga ogromnej uwagi i rozwagi, ponieważ nie jest obojętne dla środowiska. Często trawnik zaczyna także zarastać mchem. Ma to związek z dużym zacienieniem oraz kwaśnym odczynem podłoża. W takich przypadkach można obniżyć poziom koszenia lub zastosować specjalną mieszankę nawozową, która zapobiega rozwojowi mchu.
Po tym wszystkim można leżakować, grać w piłkę czy biegać po rosie.

Brak komentarzy: