wtorek, 24 lutego 2009

grubość izolacji na dachu

Takie czasy, że aby było taniej, najpierw musi być drożej. Wszystko za sprawą
wprowadzonej nowelizacji Warunków Technicznych, która zakłada obniżenie współczynnika przenikania ciepła między innymi dla dachów skośnych. Sam współczynnik w skrócie znany jako współczynnik U zmienił swoją wartość z 0,3 na 0,25 W/m2K. Co to oznacza w praktyce? Oznacza to tyle, że trzeba stosować lepszą lub grubszą warstwę izolacji. Oznacza to też, że praktycznie izolacja jednowarstwowa nie powinna być stosowana. Alternatywą jest system dwuwarstwowy, gdzie na wewnętrznej powierzchni krokwi układana jest druga warstwa izolacji poprzecznie do warstwy ułożonej między krokwiami. Układ taki sprawia, że następuje wyeliminowanie większości strat związanych z mostkami termicznymi i warstwami o zmniejszonym oporze cieplnym. Sugerowana grubość izolacji, która już w minimalnym stopniu może spełnić nowe wymogi to w układzie dwuwarstwowym sumaryczna grubość 25cm., Przy czym współczynnik przewodzenia ciepła dal zastosowanego materiału izolacyjnego, nie powinien być gorszy niż 0, 04 W/mK. Każdorazowe zastosowanie wełny mineralnej o współczynniku gorszym pociąga za sobą konieczność zwiększenia grubości warstwy izolacyjnej i koło się zamyka. Zatem jasne jest, że izolacja dachu, czy to nowego czy modernizacja starego będzie droższa o koszty związane z koniecznością zakupu lepszego materiału izolacyjnego lub zwiększenia jego grubości. Ale teraz jest drożej tylko po to aby później było taniej. Czyli mniejsze rachunki za ogrzewanie. Zobaczymy tylko czy nasze oszczędności na kosztach ogrzewania nie zostaną zjedzone przez podwyżki surowców energetycznych.

2 komentarze:

Karolina Zarębska pisze...

Gdy rozpoczynałam proces remontu swojego domu, moim głównym zmartwieniem było znalezienie firmy, która zrealizuje moje wizje bez kompromisów. Odkrycie https://www.wawerbud.pl/prace-wykonczeniowe/ okazało się być kluczowym momentem w całym projekcie. Zespół WawerBud wykazał się nie tylko niezwykłą precyzją, ale i kreatywnością, proponując rozwiązania, które optymalnie wykorzystały przestrzeń. Jestem niezwykle zadowolona z rezultatów ich pracy.

JSJ pisze...

A czy wiecie, gdzie najlepiej szukać kontaktu do rzeczoznawcy budowlanego? Warto zajrzeć na stronę https://bieglyrzeczoznawca.pl/kontakt.php gdzie można znaleźć właśnie takie informacje. Mogą Wam się przydać podczas budowania domu.