poniedziałek, 16 lutego 2009

w poszukiwaniu gorącej wody

Nie wszyscy sobie zdają sprawę, ale w Polsce jednym z najważniejszych złóż, są złoża wód geotermalnych. Kupując działkę budowlaną zawsze brany jest pod uwagę dostęp do mediów. Woda, prąd, gaz to najważniejsze media, jeśli przebiegają przez działkę lub po granicy to cena takiej działki jest już odpowiednio wysoka. Nikt natomiast nie zastanawia się nad złożami geoeramlnymi. Ok., koszt odwieru to jak podaje ojciec dyrektor ok. 40 mln zł, ale co to jest dla miasta czy gminy, jeśli może to rozwiązać problem ogrzewania i inwestycji w elektrociepłownię na zawsze. Na dzień dzisiejszy ojciec dyrektor z Torunia wyrasta na największego w tym kraju propagatora idei wykorzystania wód geotermalnych. Jego inwestycja tak szumnie komentowana przez media, może przyczynić się do wzrostu zainteresowania tym tematem. Szacuje się, że Polska ma największe w Europie „złoża” wód geotermalnych. Szacunkowe dane mówią, że ok., 75% mieszkańców mogłoby korzystać z tego rodzaju zasilania w ciepłą wodę grzewczą i użytkową. Ciekawe, że na Islandii 80% gospodarstw jest ogrzewany w ten sposób, a dodatkowo 30 % energii elektrycznej jest produkowane w oparciu o wykorzystanie gorących wód z głębi ziemi.
Ciekawe ile będzie w przyszłości kosztować zwykła działka budowlana, na której przyszły budynek będzie miał możliwości podłączenia do sieci grzewczej zasilanej wodami geotermalnymi. Może będzie to tak tanie zasilania, że znów będzie można grzać i otwierać okna. A szczelne okna, grube izolacje, rekuperacje, itp. odejdą w niebyt historii

1 komentarz:

Adrian Pawlak pisze...

Ja posiadam działkę na której mam wybudowaną studnię. Stanowi ona główne ujęcie wody pozyskiwanej do domu. Zdecydowałem się na takie rozwiązanie z powodu utrudnień dostępu do wodociągu. W budowie studni wykorzystałem m.in. wysokiej jakości pompę głębinową https://www.dostudni.pl/pompy-glebinowe,c1.html, która jest podstawowym elementem mojego projektu. Odpowiednia pompa powinna być przede wszystkim atestowana i być zbudowana z materiałów odpornych na korozję.